Vanwaar geen commentaar?

logo alfred birney Er wordt me wel eens gevraagd waarom de commentaren standaard uit staan op dit weblog. Een van de redenen is dat ik geen tijd heb om te reageren. Commentaren kunnen versnipperend werken, mensen gaan snel off topic en voor je het weet zit je in een discussie die een ander is begonnen. Veel weblogs zijn open, maar dat is geen wet van Meden en Perzen. Het weblog van Meneer B. is slechts een onderdeel van deze website. De statische informatiepagina’s zijn het belangrijkst. De columns vormen een archief als service aan mijn lezers, net als enkele vertaalde verhalen, en de rest is spielerei.

Ooit had ik de commentaren open. Een berekening leerde me dat ik dagelijks gemiddeld twee uur bezig was aan louter reageren op reacties. En dan heb ik het nog over de “goede tijd” toen weblogs nog niet werden bestookt door spamrobots. Ook reken ik de e-mails niet mee die je in vele categorieën zou kunnen opdelen, zoals verzoeken die je aan een bibliotheek dient te richten. Zelfs met de commentaren standaard uit slipt er nog wel eens spam doorheen, ondanks de zeer krachtige antispamfilter (Spam Karma) die meedraait.

Zet ik de commentaren standaard open, dan ontvang ik gemiddeld 100 spammails per dag van louter spamrobots. Die laten adressen in hun commentaren achter die mijn bezoekers naar malafide websites kunnen lokken. Op die manier loopt mijn website het gevaar te worden blacklisted. Kijk ik tien dagen niet naar mijn website om, dan moet ik handmatig 1000 spammails deleten. Ik ontvang soms zelfs spammails die van mijn eigen adres vandaan lijken te komen. Dat betekent dat ook anderen die zelfde spam krijgen en denken dat mijn website die troep verstuurt.

Sinds 2000 ben ik actief op het internet, af en aan. Mijn core bizz blijft schrijven, ongeacht mijn publicatieritme. En schrijven kost veel meer tijd en moeite dan een weblog bijhouden. Was ik een pro-blogger, dan zou ik mijn commentaarmicrofoon 24/7 open hebben gehouden.